Archiwum marzec 2014


mar 23 2014 Koszty dodatkowe przy zakupie mieszkania...
Komentarze: 1

- koszty bankowe – w sytuacji, gdy kupujemy nieruchomość na kredyt pamiętajmy o prowizji, jaką pobiera bank za przyznanie nam kredytu. Wynosi ona pomiędzy 1% a 3% w zależności od banku i trwających promocji. Często banki kwotę prowizji dodają do ogólnej wartości udzielonego kredytu, jednak nie jest to regułą. Z tego też powodu warto sprawdzić, jakie zwyczaje obowiązują w naszym banku, aby nie okazało się, że będziemy musieli wpłacić kolejnych kilka tysięcy złotych na prowizję bankową.
Dodatkowo, banki oczekują, że kredyt będzie spłacany z rachunku prowadzonego w banku udzielającym kredytu. W większości przypadków jest to konto darmowe, o charakterze „technicznym”, a więc służące jedynie do pobierania raty kredytu. Mimo to lepiej sprawdzić czy bank, w którym planujemy zaciągnięcie zobowiązania hipotecznego nie obciąży nas również kosztami prowadzenia rachunku.
Sprawdź

mar 18 2014 Mieszkanie gotowe do odbioru cz.2
Komentarze: 0

- zapłata – to oczywisty obowiązek strony kupującej. Ustalona cena może zostać rozłożona na raty, jednak nie ma to znaczenia dla przeniesienia własności. Kupujący będzie właścicielem lokalu po podpisaniu aktu notarialnego, niezależnie od tego, czy wszystkie raty zostały spłacone, czy też nie. Często jednak bywa tak, że sprzedający decyduje się dokonać przeniesienia własności dopiero po wpłynięciu na jego konto ostatniej raty.
- przeniesienie własności poprzez akt notarialny – przeniesienie własności może nastąpić wyłącznie w w wyniku aktu notarialnego pod groźbą nieważności. Samo podpisanie aktu notarialnego powoduje przeniesienie prawa własności, bez względu na to, czy cała należność została uregulowana i czy np. wydano klucze.
- wpis do KW –sprzedający, aby móc sprzedać mieszkanie jako samodzielną nieruchomość, musi ustanowić jego niezależną własność. Zazwyczaj ma to miejsce przy podpisywaniu umowy notarialnej. Czytaj dalej